Haber

Malatya’da SGK binasında depremzedeler EYT’ye başvurdu

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’da vatandaşlar, emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü’ne başvurmaya başladı.

EYT ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra vatandaşlar Malatya SGK İl Müdürlüğü önünde toplandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren müdürlük binası.

Emeklilik başvurusu yapanlardan Ümit Alıcı, internet üzerinden başvuru yapamadığı için kuruma geldiğini söyledi.

Malatya’nın depremden büyük zarar gördüğünü hatırlatan Alıcı Bey, “Deprem bölgesinde bulunanların maddi olarak ihtiyacı vardı. İnsanların dertlerine merhem olurdu. Depremler nedeniyle halkın bir kısmı il dışına çıktı. Hatay’da 4 yakınımı kaybettim, 5 gün onları enkazdan çıkarmaya çalıştık.” söz konusu.

Maddi durumu yetersiz olanların olduğunu belirten Alıcı, “Bundan sonra nasıl geçimlerini sağlayacaklar? Ciddi şekilde desteklenmeleri gerekiyor yoksa daha zor şartlar bizi bekliyor. Yüzde 80’e yakın zarar var” dedi. Yeni Sanayi Sitesi bölgesinde imalat ve üretim durmuştur.” terimini kullandı.

Depremden önce kentte esnaflık yapan Cihan Çolak, iş yerinin yıkıldığını anlatarak, “Bağkurlu olduğum için borçlarım var ve şu an ödeyemiyorum. Emekli olmak için dilekçe verdim ama ödeyemedim. sonu ne olur bilmiyorum. 40 bin liraya yakın borcum var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu